Vytvoření dočasného aliasu pro otestování webu před nasměrováním na servery Webhostingu C4


Revize textu: 16.7.2020

Pro otestování webu ještě před nasměrováním domény na servery Webhostingu C4 doporučujeme upravit soubor hosts, viz návod na adrese http://navody.c4.cz/hosts.

V případech, kdy není možné upravit soubor hosts, nebo web potřebuje testovat více uživatelů na více počítačích, je možné požádat o vytvoření dočasného aliasu, přes který bude možné web zobrazit.

Tento alias bude ve tvaru http://nazev-vasi-domeny.alias.c4.cz.

Problém u dočasného alisu je v tom, že se u většiny aplikací v konfiguračním souboru nebo i v databázi nastavuje adresa aplikace. Pro správnou funkci aplikace na dočasném aliasu je pak třeba nastavit adresu http://nazev-vasi-domeny.alias.c4.cz, nikoli http://www.nazev-vasi-domany.cz/. Po otestování webu, před finálním nasměrováním domény na hostingové servery, bude třeba adresu opravit.

Po nasměrování domény na hostingové servery je třeba požádat o zrušení dočasného aliasu. Pokud po nasměrování domény na naše servery nepožádáte o zrušení dočasného aliasu, může být váš web ze strany vyhledávačů penalizován (kvůli duplicitnímu obsahu na různých názvech webu), případně může dojít u vyhledávačů k nežádoucí indexaci webu na dočasné adrese.

  • POZOR: Pokud máte přesouvanou aplikaci nakonfigurovanou pro zabezpečený protokol https, je potřeba dočasně pro účely testování nastavit v administraci domény u daného webu nevalidní certifikát (HTTPS protokol: ano - nevalidní certifikát). Jinak by se místo obsahu zobrazila pouze chybová stránka "403 Forbidden". Validní certifikát Lets Encrypt je vystaven a plně funkční až poté, co doména míří na naše servery (HTTPS protokol: ano - letsencrypt).

Požadavek na vytvoření dočasného aliasu je třeba odeslat přes autorizovaný formulář v administraci, o jeho zrušení lze požádat i neautorizovaně.

Šablona žádosti - vytvoření dočasného aliasu

Dobrý den,

prosím o vytvoření dočasného aliasu za účelem testování webu před nasměrováním domény na vaše servery.

Web: ...

Jsem obeznámen s tím, že mám po dopřevedení domény domény požádat o jeho zrušení.


Děkuji.

S pozdravem
...

Šablona žádosti - zrušení dočasného aliasu

Dobrý den,

prosím o zrušení dočasného aliasu ... 


Děkuji.

S pozdravem
...